Arama:

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlı Şehrin

Güzellikleri

Şanlıurfa Gezilecek Yerler – Mekanlar; Tarihi mimarisi, kiliseden çevrilen camileri, mağaraları ve balıklıgölü ile gizem dolu şehir olan Şanlıurfa’da gezilip görülecek bir çok yer bulunmaktadır. İnanç ve kültür turizmi merkezi olan Şanlıurfa’yı, bundan dolayı her yıl çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Hazreti İbrahim başta olmak üzere birçok peygamberin burada yaşadığına inanıldığı için “Peygamberler Şehri” olarak da anılmaktadır.  Şanlıurfa gezilecek yerler, ilk olarak İbrahim Peygamber’in doğduğu ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöldür. Bunun yanında “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve aynı zamanda Tarihi Yeniden Yazdıran 12.000 Yıllık

Göbeklitepe, konik kubbeli evleriyle dikkat çeken tarihi Harran ilçesi ve doğal güzellikleri ve aynı zamanda

Karagül‘üyle öne çıkan Halfeti ilçesi, konuklara farklı bir atmosfer yaşatmaktadır. Şanlıurfa yemekleri ve farklı kültürü ile her zaman cezbedici bir şehir olmuştur.

 Reji Renaissance Butik Otel ile gelin Şanlıurfa Gezilecek Yerler hep birlikte gezelim.

Şanlıurfa Balıklıgöl

Hz. İbrahim‘in atıldığı ateşin su, odunların ise balığa dönüştüğü yer olan, İslam alemi için kutsal sayılan balıkları ile Şanlıurfa‘nın en çok ziyaret edilen tarihî mekanlarındandır.

Tarihi Kapalı Çarşı

Bedesten, Sipahi, Kınacı ve Eskici Pazarı, Bakırcılar ve Kuyumcular Çarşısı, Kunduracılar Pazarı ve Gümrük Hanı gibi tarihi öneme sahip pek çok çarşının bulunduğu mekanlardandır.

Aynzeliha Gölü

Nemrut’un kızı Zeliha, Hz. İbrahim’e aşıktır ve ona inananlar arasında yer alır. Zeliha’nın göz yaşlarından oluşan küçük göle de Zeliha’nın göz yaşları anlamına gelen “Aynzeliha” adı verilmiştir.

Reji Kilisesi

Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi, Ellisekiz Meydanı’nın kuzeydoğusundadır. Kilise, Hz. İsa’nın iki havarisinin anısına inşa edildiğinden onların ismini taşımaktadır. Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi

Göbeklitepe

(MÖ 9600–9500) Göbeklitepe (12 Bin Yıl Önce), Neolitik çağdan kalma bir tapınaktır. Aynı zamanda bilinen en eski dini yapıdır. Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarındadır.

Hz. İbrahim Doğduğu Mağara

Nemrut kendisini yıkacak birinin doğacağı söylentileri üzerine bütün yeni doğan çocukların öldürülmesini emretmiştir. Hz İbrahim’in annesi gizlice bu mağaraya sığınmış ve onu burada doğurmuş.

"Fırfırlı Camii" Oniki Havari Kilisesi

Vali Fuat Bey Caddesinde bulunan yapı, Oniki Havari Kilisesi olarakta bilinmektedir. Osmanlı Döneminde üzerinde rüzgârgülü olduğundan halk arasında “Fırfırlı Kilise” olarak isimlendirilmiştir.

Şanlıurfa Kalesi

Urfa Kalesi M.Ö. 10.000 yıllarına ait neolitik bir alan üzerine kurulmuştur. Kale kazılarında çıkarılan ve Şanlıurfa Müzesinde sergilenen 12.000 yılık Balıklıgöl Heykeli havzanın tarihini gözler önüne sermektedir.

58 Meydanı (Hoşgörü Meydanı)

Osmanlı Dönemine ait dört sokağa açılan tarihi yapıların yoğunlaştığı önemli bir meydan olan Ellisekiz meydanının adı bir hamamın yıkılması sonucu 58 kişinin ölümünden dolayı verilmiştir.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Neolitik Dönem eserleri açısından dünya müzeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’ye ait eserler ve heykeller burada sergilenmektedir.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Türkiye’nin en büyük müzesi olan Şanlıurfa Müzesi‘nin hemen yanındadır. Aynı zamanda Mozaiklerin bulunduğu alan, Roma villaları ve Kadın savaşçı Amazonların tasvir edildiği tek mozaiğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Şanlıurfa Gümrük Hanı

Tarihi Balıklıgöl civarındaki Haşimiye Meydanı‘nda yer almaktadır. Aynı zamanda 1563’te Urfa Sancakbeyi Halhallı Behram Paşa tarafından inşa edilmiştir. Gümrük Hanı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde “Yetmiş Hanı” olarak anılmaktadır.

Şanlıurfa Fırat Nehri

Fırat Nehri üzerindeki tarihi “Birecik Köprüsü”nden geçen ziyaretçiler, burada verecekleri molada, nehrin kenarında tescilli “Birecik Balcanından yapılan kebapları ve yine patent alan haşhaş kebabı ile nehrin balıklarından tadabilmektedir.

Şanlıurfa Yorgancı Sokağı

Şanlıurfa’nın tarihi ve mimari dokusunun önemli bir kısmını Eski Urfa Sokakları oluşturmaktadır. Üstelik Bazalt taş döşeli bu sokaklarda taş evlerin cumbaları ve aynı zamanda kabaltı denilen beşik tonoz örtülü geçitler bulunmaktadır. 

Kurtuluş Müzesi (Mahmut Nedim Konağı)

1903 tarihinde inşa edilmiştir. Avrupai konak mimarisi ile geleneksel Urfa evi mimarisinin kaynaştığı  konak, haremlik ve selamlık bölümlerindeki taş yapılardan meydana gelmiştir.

Selahaddin Eyyubi Camii (Aziz Johannes Prodromos Addai Kilisesi)

Vali Fuat Bey Caddesi’nde (Büyükyol) bulunmaktadır. 457 yılında Piskopos Nona tarafından yaptırılan Vaftizci Yahya Kilisesi‘nin üzerine 19’uncu yüzyıl başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir. 

Hz. Eyyüp Peygamber (A.S) Makamı ve Kuyusu

Eyyübiye İlçesinde yer alan Makamı ziyaret eden ziyaretçiler, Hz Eyyüb‘ün hastalığı süresince içerisinde kaldığı çile mağarası ile hastalığı esnasında tedavi olduğu belirtilen şifalı su kuyusu ve sırtını dayadığı sabır taşını da görebilmektedir.

Kızılkoyun Nekropolü Kaya Mezarlar

Roma Dönemi Kaya Mezarları, Balıklıgöl havzasının 500 metre kuzeyinde Tılfındır Tepesinde bulunan antik kaya mezarlarıdır. MS. 2. ve 4. yüzyıla tarihlenen 100’e yakın mezar, Helenistik ve aynı zamanda Roma-Bizans izleri taşımaktadır.

Şanlıurfa Mutfak Müzesi

Mutfak Müzesinde geçmişten günümüze oluşan Şanlıurfa mutfağının en özel ve seçkin eserlerinin bulunduğu eski mutfak malzemeleri sergileniyor. Urfa mutfak kültürünün önemli örnekleri olan objelerin yöreye özgü kıyafetler giymiş mankenler yardımıyla canlandırılmaktadır.

Şanlıurfa Ulu Camii

Ulu Camii, şehir merkezinde Divanyolu Caddesi üzerinde yer almaktadır. “Kızıl Kilise” adı verilen eski bir kilisenin yerine inşa edilmiştir. Yapının avlu duvarları, sütunları, sütun başlıkları ve çan kulesi halen varlığını sürdürmektedir. (1170-1175) Zengiler tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

Urfa Sıra Geceleri

Türkiye’de Şanlıurfa iliyle özdeşleşen Sıra Gecelerine, Şanlıurfa gezilecek yerleri keşiften sonra akşamlarında ise mutlaka katılmak gerekiyor. Çok eski bir kültür olan sıra gecesinde türkülere eşlik eden çiğ köfte yoğurulmaktadır. 

Köy Yatı Mektebi (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Şanlıurfa Gezilecek Yerler denilince ilk akla gelen mekanlardan biridir. Çevre köylerden gelen öğrenciler için Köy Yatı Mektebi olarak kullanılmıştır. Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılmaktadır.

Deyr Yakup Manastırı

Şanlıurfa Eyyub Peygamber makamının 4 km. batısında bulunan  Deyr Yakub ManastırıHz.İbrahim’in mücadele ettiği Kral Nemrut’un burayı seyfiye alanı olarak kullandığına inanılır. “Nemrud’un Tahtı” ya da “Cin Değirmeni” olarak anılmaktadır. 

İbrahim Tatlıses Müzesi

İbrahim Tatlıses Müzik Müzesinde, Şanlıurfalı sanatçıları yakından tanımak mümkündür. Müzik Müzesinde hayatta olan sanatçıların yanı sıra vefat eden sanatçıların resimleri mumdan yapılmış heykellerle sergilenmektedir.

Müslüm Gürses Müzesi

Müzede, tarzı ve kendine has yorumuyla milyonların kalbini kazanan Müslüm Gürses‘e ait çok sayıda eşya yer alıyor. Sanatçının bal mumundan heykelinden çıkarttığı taş plaklara kadar çok sayıda eşyası müzede sergileniyor.

Çarmelik Kervansarayı

Büyük Han Köyü’ndedir. Aynı zamanda Evliya Çelebi Seyahatnamesinde, Suruç’tan kalkarak batıya doğru iki saatte Çar Melik Kalesi’ne ulaştığını, burasının dört hükümdar (Çar Melik) kardeş tarafından yapıldığı için bu ismi aldığını belirtmektedir.

Saklı Cennet Halfeti

Şanlıurfa’nın ilçelerinden biri olan ve aynı zamandaKaragül Diyarıolarak da bilinen Halfeti, 3000 yıllık geçmişi ile saklı bir cennet olarak görülmektedir. Mimari yapısı, doğal güzellikleri ve bunun yanında siyah gülleri ile önemli turizm noktalarından birisidir.

Birecik Kalesi
Birecik Kalesi Asurlar zamanında büyük kesme taşlardan yapılmıştır. Üstelik yüksekliği 30-40 m’ yi bulan duvarları üstünde, 12 burç bulunmaktadır. Beyaz kalker tepeye inşa edilmiştir. Bundan dolayı adı Beyaz Kale olarak da bilinmektedir.
Kelaynak Kuşları

Kelaynak Kuşları ülkemizde ve hatta dünyada soyu tehdit altında olan bir kuş türüdür. Dünyadaki son iki popülasyonundan biri Kuzeybatı Afrika’da Fas‘ ta diğeri ise Türkiye’de Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde bulunmaktadır.

Deyr Şebek (Keloşk ) Harabeleri

Deyr Şebek, Birecik İlçemizin İnceler Köyünde yer almaktadır. Aynı zamanda yöre halkı tarafından “Kalecik” anlamına gelen “Keloşk” olarakta bilinmektedir. Roma Dönemine tarihlenen alanda iki yapı kalıntısı ve bir kaya mezarlığı yer almaktadır.

Karacadağ Kayak Merkezi

Karacadağ Kayak Merkezi, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Güneydoğu’nun tek kayak merkezidir. Bunun yanında  Türkiye’nin en yüksek kayak merkezlerinden birisidir. Üstelik yıl boyunca kayak keyfi sunmaktadır.

Şanlıurfa Takoran Vadisi

Görsel; Norveç Fiyortları değil, Şanlıurfa’nın Takoran Vadisidir. Fırat Nehri’nin oluşturduğu Takoran Vadisi, Siverek ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Mezra Mahallesi’nden başlayıp aynı zamanda Adıyaman’ın Gerger ilçesine kadar uzanmaktadır.

Hayat El Harrani

Şanlıurfa Gezilecek Yerler arasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken mekandır. Harran’da doğmuştur. Asıl adı, Şeyh Yahya Hayat b.Abdulaziz’dir. Hayat el-Harrani olarak tanınmıştır. Hayati el- Harrani türbesinin yanındaki kuyu, Hz. Yakub Kuyusu olarak bilinmektedir.

Harran Kubbeli Evler

Harran Konik Kubbeli Evleri, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer almaktadır. Dışı balçıkla, içi ise yumurta akı, toprak, saman ve aynı zamanda gül yağı karışımıyla sıvanmıştır. Üstelik bu evler yazın serin kışın ise sıcak kalma özelliği taşımaktadır.

Bazda Mağaraları

“Bazda”, “Albazdu”, “Elbazde” veya “Bozdağ Mağaraları” adıyla bilinmektedir. Aynı zamanda Bölgenin en önemli, en geniş ve en güzel görüntüsüne sahip mağarasıdır. Özellikle dağın dış cephelerinde, taş kesilmesi sebebiyle büyük oyuklar meydana gelmiştir.

Han El Ba-rur Kervansarayı

Harran’ın Göktaş Köyü’nde bulunuyor. Eyyubiler dönemine tarihlenmektedir. Aynı zamanda Tektek Dağları bölgesinde (Harran-Bağdat yolu güzergâhında) bulunan kervansaray; mescit, muhafız odası, ahırlar, hamam ve hatta yazlık odalardan oluşmaktadır.

Şuayb Antik Kenti

Şuayb Antik Şehri, Han El Ba’rur’dan 13 km. sonradır. Harran’a ise 39 km uzaklıktadır. Şuayb Antik Şehri, Geç Roma döneminde (M.S. 4-5. yüzyıl) yerleşim yeridir. Hz.Şuayb’ın burada yaşadığına inanılır. Bölgedeki mağara Şuayb Peygamberin makamı olarak ziyaret edilmektedir.

Karahantepe

Son olarak arkeolojik çalışmalar, Karahantepe’nin Göbeklitepe’den bile daha erken olabileceğini göstermektedir. Şanlıurfa, ilk olarak Yahudilerin, Hıristiyanların ve hatta Müslümanların kutsal kabul ettiği bir yerdir.  Üstelik Urfa, tüm uygarlıkların mirasını gururla sergilemektedir.

Soğmatar Antik Kenti

Şanlıurfa Harran’a 53 km mesafede bulunan Soğmatar Antik Kenti MS 2. yüzyıla tarihlendirilmektedir. Aynı zamanda bölge, Abgar Krallığı Döneminde Harranlıların Tektek Dağları bölgesinde; ay ve gezegen tanrıları için tapındıkları bir kült merkezi olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Eyyüpnebi Köyü - Hz. Eyyüp Türbesi

Viranşehir ilçe sınırları içerisindeki Eyyup Nebi Köyü’nde Eyyup Peygamber’in, eşi Rahime Hatun‘un ve aynı zamanda Elyasa Peygamberin türbesi, köyün kuzey yönündeki höyüğün güney eteğinde, kendi adıyla anılan caminin doğusundaki mezarlık içerisindedir.

Hz. Elyasa Türbesi

Hz.Eyyûb Peygamber‘i ziyarete giderken öldüğü Urfa’daHz. Eyyûb Türbesi‘nin güneybatısında köye 500 metre mesafedeki makamdadır. Bundan dolayı asırlardır Hz.Elyesa makamı olarak ziyaret edilmektedir.

Karaali Kaplıcaları

Urfa Karaali Kaplıcalarıyüksek mineral içeriği sayesinde cilt sağlığını ve bununla birlikte kan dolaşımını desteklemektedir. Aynı zamanda romatizma, eklem ağrıları ve son olarak solunum yolu problemleri gibi sağlık sorunlarına iyi gelmektedir.

Atatürk Barajı

Atatürk Barajı, Türkiye’nin En Büyük Barajı ve aynı zamanda en büyük Enerji Santralidir. Barajın büyüklüğünü ve hatta suların coşkunluğunu seyredip, üstelik fotoğraf çekebileceğiniz seyir terasları ve aynı zamanda piknik alanları bulunmaktadır.

Tarihi Hızmalı Köprüsü

Şanlıurfa il merkezinde ve aynı zamanda Karakoyun Deresinin üstünde yer almaktadır. Karakoyun Türk Beyliği Hükümdarı’ nın kızı olan Sakine Sultan tarafından yaptırılmıştır. Yıkıldığında yeniden yaptırılması için köprünün altına hızmasını koyduğu bilinmektedir.

Gölpınar Tabiat Parkı

Gölpınar Tabiat Parkı, şehir merkezine yakın konumdadır. Bundan dolayı, yoğun olarak misafir ağırlamaktadır. Aynı zamanda Trekking, piknik, fotoğrafçılık, bisiklet turu, manzara seyri ve hatta yaban hayatı gözlemciliği gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Reji Renaissance Butik Otel

Misafirperverliğimizle tanınan otelimiz, modern ve şık odaları ile konforunuzu ön planda tutmaktadır.

Bununla birlikte her bir odamız, rahatınızı ve huzurunuzu düşünerek tasarlanmıştır.

İster iş seyahatinde olun, ister Şanlıurfa’yı keşfetmek için şehirde bulunun, sizin için mükemmel bir konaklama seçeneğimiz vardır.

 Reji Renaissance Butik Otel ile Gelin Şanlıurfa’yı beraber gezelim.